piątek: 03.02.2023 imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
„Człowiek żywy jest miękki i uległy,
Umarły – surowy i nieugięty.
Zwierzęta, trawy i drzewa żyjąc
Plastyczne są i ustępliwe,
Gdy giną, wysychają, stają się sztywne i kruche.
Nieugięty rygor jest towarzyszem śmierci,
Zaś swoboda i spontaniczność przyjacielem życia,
Najtwardsze drzewo doskonałe jest do obróbki,
Mocne i potężne łatwo zostanie powalone,
Niepozorne i uległe przetrwa wszystkie inne”.
(Lao-Tsy, Droga, przeł. M.Fostowicz-Zachorski, Rękodzielnia „Arhat”, Wrocław 1992, s.82.)



O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki









Po godzinach    Regionalia Regionalia
''Szpicmiana'' żywieckie

Po drugiej wojnie światowej te liczne przydomki żywieckie szybko zaczęły zanikać wraz z odchodzącymi ich rodowymi przedstawicielami, nazywanymi powszechnie „scupokami” albo „putoszami” w przeciwieństwie do mieszkańców miasta, przybyłych doń z zewnątrz, zwłaszcza po pierwszej oraz drugiej wojnie światowej i nazywają „przystacami”, których dopiero dzieci urodzone i wyrosłe w Żywcu stawały się „scupokami”.

Aleluja – Hibrycht,
Antosz – Miodoński,
Bańka – Jeziorski,
Bartosz – Miodoński,
Baruciak – Gołuch,
Bigos – Obtułowicz,
Biskupek – Obtułowicz,
Bronclik – Nowotarski,
Buba – Rączka,
Bułka – Obtułowicz,
Bury – Bańka – Jeziorski,
Capek – Studencki,
Chypac – Miodoński,
Ciuka – Waligóra,
Cyrulik – Rybarski,
Cysorz – Namysłowski,
Dymnik – Szymański,
Dziaduś – Studencki,
Feldfebel – Ostrowski,
Frajwylik – Ostrowski,
Franc – Obtułowicz,
Golgot – Staszkiewicz,
Grajzeli – Wisiński,
Gruborz – Namysłowski,
Gustyn – Miodoński,
Hachoń – Komuniecki,
Harbata – Rączka,
Hazuka – Kruczyński,
Hyła – Hyliński,
Igła – Studencki,
Igiełka – Studencki,
Inkluz – Janosz,
Jania – Szymański,
Janiu – Maniu – Szymański,
Janowera – Legut,
Japan – Staszkiewicz,
Jawecki – Jeziorski,
Jezusek – Olszowski,
Kacypysk – Studencki,
Kajtuś – Obtułowicz,
Kajtek – Ozaist,
Kałdan – Ostrowski,
Kalwarian – Szumoński,
Kapera – Miodoński,
Kapitan – Miodoński,
Karolicek – Pawełek,
Kazik – Ostrowski,
Kikac – Fabrowicz,
Kitoja – Pawełek,
Kitojka – Pawełek,
Kleta – Kleczyński,
Kobyk – Hilbrycht,
Kocik – Wojciechowski,
Kociuba – Dowsilas,
Kocynder – Nowotarski,
Kogutek – Staszkiewicz,
Konsyliorz – Olszowski,
Kopersztyk – Podgórski,
Kopciorz – Ostrowski,
Kordzik – Miodoński,
Kotek – Wojciechowski,
Kotela – Ostrowski,
Kozarek –Łuszczkieewicz,
Kozicka – Bydliński,
Krawat – Gowin,
Krótki – Studencki,
Kryncina – Satława,
Kuba – ciężkie woły – Studencki,
Kubala – Obtułowicz,
Kudłac – Miodoński,
Kurzeja – Rybarski,
Kyćkoń – Białek,
Kyza – Studencki,
Landro – Ozaist,
Lerka – Miodoński,
Liboska – Niewiadomski,
Łapeta – Ozaist,
Maciaty – Szymański,
Matasz – Hilbrycht,
Mentel – Minkiński,
Miśko – Szymański,
Muszecka – Obtułowicz,
Mysikról – Stolarzewicz,
Ociepka – Stolarzewicz,
Ozdoba – Obtułowicz,
Papaj – Fojtuch,
Picura – Gowin,
Piniok – Kasztelanik,
Papież – Romowicz,
Paryż – Bydliński,
Płoszczka – Mikuszewski,
Powroźnik – Obtułowicz,
Pryszcz – Dowsilas,
Puszkaj – Studencki,
Putosz – Obtułowicz,
Pyrć – Brydziński,
Rogatka – Kamiński,
Rożek – Ostrowski,
Rózycka – Studencki,
Rychlicek – Studencki,
Rynecka – Bydliński,
Sekuła – Barutowicz,
Sierotka – Ostrowski,
Sitoń – Białek,
Siwy Tatunio – Bydliński,
Smugoń – Babilonek,
Sobek – Studencki,
Sracka – Jeziorski,
Stanko – Stankiewicz,
Szczewążka – Kucharski,
Szóstka – Miodoński,
Szparoń – Nowotarski,
Szczylac – Studencki,
Szwarcek – Dowsilas,
Szygała – Fojtuch,
Taradaja – Studencki,
Tatarata – Pawełek,
Traj – Błaszczyński,
Trep – Pantofliński,
Tygrys – Błasiak,
Ulinek – Studencki,
Malentusek – Bielewicz,
Wicoszek – Studencki,
Wielmąk – Dowsilas,
Wyngierek – Fojtuch,
Ziober – Waniek,
Żandar – Jeziorski,
Żocek – Obtułowicz.


Informację zaczerpnięto z artykułu:
Józefa Miodońskiego, Przydomki żywieckie, Karta Groni nr XVIII, Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, Żywiec 1995, str 27 – 28.

Włodzimierz Zwierzyna

powrót

  ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 20:22:18 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"