czwartek: 28.09.2023 imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć.

Ernest Hemingway
O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki

Po godzinach    Artykuły Artykuły
Przyjdzie walec i wyrówna

I walec już przyjechał. W żywieckiej kulturze, i  to nie od dnia dzisiejszego występuje zjawisko równania. To efekt ogólnopolskiej tendencji podporządkowywaniu wszystkiego co obywatelskie interesom biurokratycznych struktur zarządzania. Od wielu lat zauważałem i to jeszcze w zaprzeszłej rzeczywistości, że moje publiczne istnienie zależy od mojej przydatności dla określonych zadań lokalnej władzy.
Jeśli zaś marzenia obywateli wykraczają poza obszar akceptowanych wyobrażeń o aktywności społeczno-kulturalnej wdraża się niezawodny i wypróbowany w minionym politycznie okresie sposób likwidacji tejże kreatywności.  Jest to zjawisko określanym walcem intelektualnym. Uruchamia się w wielu przypadkach działania destrukcyjne począwszy od cenzurowania informacji o przedsięwziętych działaniach, ogranicza się zewnętrzne możliwości pozyskiwania środków finansowych, w miejsce zablokowanych informacji rozpowszechnia się popularną form ę drugiego obiegu informacji  jaką jest plotka, a na czele tych działań stawia się strażnika o niskiej wrażliwości społecznej, spolegliwego panującej władzy, kierowcę przysłowiowego walca, który wcześniej czy później swą ambitnym działaniem wyrówna próby wystąpienia poza legalne zdaniem władzy określone obszary aktywności intelektualnej.

W tym momencie przypomina mi się sytuacja z odległych historycznie czasów,  jakoby wpisujące się we współczesną metodologię w kulturze samorządowej Żywca.

„W latach  60-tych ubiegłego stulecia ( i nie jest to żart, a ponura prawda) na stanowisko kierownika Klubu Robotniczego Fabryki Śrub – obecna „śrubka”, zatrudniono autentycznego kierowcę parowego walca drogowego. W nowej roli spisywał się w oczach mocodawców – znakomicie. Eliminował wszelkie przejawy samodzielności i inicjatywy. Był aktywnym członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. To tak na marginesie współczesnych działań w tej sferze aktywności. Inne czasy a metody jakby podobne.”

  W opozycji do modelu funkcjonowania ośrodków samorządowej kultury określanego „miejscem magicznym” od wielu lat funkcjonuje model „supermarketu kultury” wpisanego w neoliberalny model  społeczeństwa. Wszelkie próby tworzenia „miejsca magicznego” jak mniemam, w świadomości sprawujących „rząd dusz” na prowincji wiązane są z niebezpieczeństwem tworzenia opozycyjnych ośrodków władzy. Z jednej strony postawa taka określa syndrom niedojrzałości intelektualnej sprawujących władzę. Z drugiej strony obawy zagrożenia takową formą aktywności społecznej  z punktu widzenia, pełnych obaw o stabilność  sprawujących władzę, jest w podświadomości zainteresowanych , uzasadniona. To przecież w strukturach społeczno – politycznych leży aktywność społeczeństwa w obszarze nadzoru nad strukturami władzy.

Omnipotentna postawa sprawujących władzę bliska jest formą dyktatu intelektualnego niosącego wzory jedyne do zaakceptowania przez podległy lud.  Niski poziom kapitału kulturowego, miejscowe uwikłania lokalnych koterii w obszar uzależnień ekonomicznych sprawia brak jakichkolwiek aktywności społeczeństwa korzystającego z ofert kulturalnych „supermarketu kultury”.
Zadęcie i mesjanizm cechują współczesnych kreatorów oferty kulturalnej w Żywcu. Obyśmy zdrowi byli.

1)    www.youtube.com/watch?v=3b-qJEQQrFQ

(Włodzimierz Zwierzyna)


Włodzimierz Zwierzyna


<<  <  20/144  >  >>

  ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 21:13:57 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"