czwartek: 28.09.2023 imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć.

Ernest Hemingway
O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki

Po godzinach    Artykuły Artykuły
...ad vocem...

Kończy się czas prezentacji prac pani Iwony Oleksiuk z Wołomina zatytułowanych „Świat w wosku zaklęty”. Wystawa piękna i dla wielu widzów niezwykle zagadkowa. Tworzywo unikalne nawet dla profesjonalnych plastyków, który odwiedzili w tym czasie „galerię pod śrubką”. Wszyscy zwiedzający zadawali powtarzające się pytanie – „Jak to jest tworzone?”. I nie byłoby w tym wydarzeniu nic szczególnego, oprócz wartości samej wystawy, gdyby nie wirtualny atak na jej twórczynię i na sam Klub dwa dni przed jej otwarciem.
W chwili otrzymania przesyłki z wystawą z internetowych zapisów dowiedzieliśmy się, że jest ona mało warta, a Klub wg „forumowiczów” obniża swa „loty artystyczne”. Po przeczytaniu dwóch niezwykle agresywnych wpisów na forum jednego z żywieckich portali, opadły mi ręce. Jak można odnosić się do wystawy, skoro się jej nie obejrzało, a prezentacje prac w internecie służą jedynie do zorientowania potencjalnego widza w charakterze twórczości? Tak naprawdę, jak zdążyłem się przyzwyczaić, w wieloletnich potyczkach z nieujawnionymi interlokutorami, w tych enuncjacjach nie chodziło o dyskusję nad artystycznymi wartościami tej wystawy, a jedynie na dyskredytacji samego wydarzenia i poniżenia działalności Klubu. Gdyby ten fakt dotyczył jedynie Klubu, to przełknąłbym tę gorzką pigułkę nienawiści dość powszechnie rozsiewaną w przestrzeni społecznej miasta. Jest to powszechnie stosowana forma agresji będącej anonimową odpowiedzią na moje stanowisko wobec niekompetencji w sferze lokalnej kultury.
Ale zastanawiam się, w czym zawiniła artystka? Chyba tym, że odważyła się z nami współpracować, bez przyzwolenia miejscowej koterii mającej pretensje do kreowania „słusznych” działań kulturalnych. Za ten niesmaczny wybryk miejscowych „koneserów sztuki” serdecznie przepraszam panią Iwonę. Mam też nadzieję, że w trakcie kontynuacji naszej współpracy, wszystkim ciekawym tej techniki wspólnie przybliżymy jej szczegóły.
Zawiść i nienawiść ujawniona w tych internetowych wpisach eliminują z obszaru naszego lokalnego współtworzenia dyskusję, wymianę poglądów i opinii kreując jedynie słuszny obraz niespełnionych i zakompleksionych, ale niezwykle głośnych kreatorów własnej niemocy.
Na podobnych przesłankach, jak mniemam, opiera się decyzja o zaprzestaniu w określonym, wysokim standardzie, wyposażania zmodernizowanego obiektu Klubu „śrubka”. Z obawy przed niekontrowanymi skutkami rozwoju oferty edukacji kulturalnej „śrubki”, na wszelki wypadek zachowuje się stan zawieszenia i niedookreśloności. Tak jest bezpieczniej. Bo skoro w sztuce skłonni są współpracować w sferze prezentacji techniki malarskiej zaniechanej w średniowieczu, to również postępując zgodnie z historycznym sugestiami naszych praprzodków, lepiej trzymać się sprawdzonych postaw naszego pierwowzoru mentalnego we współczesności,
Wbrew zamierzeniom krytyków, wypowiedzi te spowodowały realny wzrost zainteresowania wystawą, zapisany wybiórczo na okazjonalnie wykonywanych zdjęciach w trakcie wielu wizyt zaciekawionych widzów i umieszczone w zakładce wystawy. Szkoda, że komentatorzy tego unikalnego wydarzenia nie mieli wystarczająco dużo odwagi, by osobiście odwiedzić ekspozycje, by w „realu” zweryfikować swe opinie.

Włodzimierz Zwierzyna


<<  <  126/144  >  >>

  ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 21:13:57 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"