czwartek: 22.08.2019 imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
Współcześni władcy nie zatrudniają już błaznów - nikt przecież nie lubi konkurencji.

Andrzej Majewski
O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki

Imprezy    Konkurs Modeli "śrubka" Konkurs Modeli "śrubka"
XXI Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych ''ŚRUBKA 2010''
Już zakończony - wyniki do pobrania

Przyjmowanie modeli:W imprezie wzięło udział 124 modelarzy,
w tym: młodzików - 59; juniorów - 26; seniorów - 35
Modelarze przybyli z Pewli Małej, Żabnicy, Gilowic, Ślemienia, Żywca, Bielska-Białej, Rudy Śląskiej, Wieprza, Skoczowa, Tresnej, Łękawicy, Międzybrodzia Bielskiego, Lipowej, Leśnej, Ligoty, Jeleśni, Jaworzna, Kęt, Rybnika, Bestwiny, Pyskowic, Ustronia, Międzybrodzia Żywieckiego, Krakowa, Okrajnika, Bestwiny. Zgłosiły swój grupowy udział koła modelarskie z Domu Kultury w Kętach, Szkoły Podstawowej nr 1 w Gilowicach, Ochotniczej Straży Pożarnej "REMIZA" w Rudzie Śląskiej oraz Klubu "śrubka" w Żywcu.
Szczególne podziękowania chcemy przekazać miłośnikom modelarstwa, wolontariuszom z Klubu "śrubka", których wartość pracy i usług nie jest do wycenienia. Są nimi: Joanna Bednarz, Jolanta Herniczek, Jerzy Świtalski, Bartosz Świtalski, Leszek Proszowski, Łukasz Miodoński, Jakub Derwich, Tadeusz Jagosz, Wiesław Gałuszka, Grzegorz Gałuszka, Samodzielna Formacja Obronno Ratownicza im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, oraz młodzi uczestnicy zajęć modelarskich w Klubie "śrubka".
Do konkursu zgłoszono 370 modeli ogółem, w tym 134 modele kartonowe i 236 modele plastikowe
Wystawa w obiektywie Bartosza Świtalskiego - cz. 1


Dwudziestepierwsze spotkanie modelarzy
Już po raz dwudziesty pierwszy gościliśmy w Żywcu pasjonatów modelarstwa kartonowego i plastikowego. W związku z ogłoszoną w Polsce żałobą narodową organizatorzy ustalili nowy termin tegorocznej imprezy. Tym razem w dniach 23 – 24 - 25 kwietnia 2010  r. w salach żywieckiego Klubu śrubka trwał XXI Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych „śrubka 2010”. Każde z kolejnych spotkań stanowi okazję do przypomnienia historii tegoż konkursu. Kiedy przeszło dwadzieścia lat temu panowie Józef Konior i Wiesław Wolny – nestorzy żywieckiego modelarstwa zorganizowali w salach Młodzieżowego Domu Kultury pierwsze spotkanie modelarzy nikt, nawet największy z optymistów nie przypuszczał, że impreza ta doczeka się tak długiej historii. Jeszcze druga edycja tego konkursu odbyła się w budynku tegoż Młodzieżowego Domu Kultury w Żywcu. Od trzeciej edycji konkursu modelarskiego, w wyniku niechęci dotychczasowych gospodarzy imprezy do jej organizatorów, konkurs organizowany jest w Klubie „śrubka”. W ten sposób w nazwie konkursu zagościł jej nowy symbol – „śrubka”, jak również nagroda specjalna, symboliczna śruba, zastąpiła powszechnie wręczane puchary. Przez kolejne lata z konkursem związali się kolejni modelarze i organizatorzy modelarstwa z Żywiecczyzny. Impreza ta od samego początku organizowana była i jest w dalszym ciągu dużym nakładem pracy coraz to młodszych wolontariuszy, sympatyków modelarstwa z Żywca i okolicy.
Wśród najbardziej aktywnych oprócz samych inicjatorów tej imprezy Józefa Koniora i Wiesława Wolnego, w jej tworzeniu zapisali się między innymi: Krzysztof Gęga, Bogdan Matusik, Krzysztof Niemiec, Tadeusz Bąk, Jednakże różnice w spojrzeniu na formułę konkursu sprawiły, że nasze drogi się rozeszły. Do organizacji konkursu przystąpili nowi pasjonaci modelarstwa: Piotr Herniczek, Jerzy Świtalski, Bartosz Świtalski, Tomasz Krutak, Ryszard Tomaszek, Łukasz Adamek, Łukasz Miodoński, Dariusz Golec, Grzegorz Golec, Joanna Świst, Joanna Bednarz, Wiesław Gałuszka, Grzegorz Gałuszka oraz Paweł Gałuszka na czele Samodzielnej Formacji Obronno Ratowniczej.
Z troski o rozwój modelarstwa wśród najmłodszych organizatorzy modyfikowali regulamin starając się zachęcić do uczestnictwa w imprezie. Rangę konkursu podniosło objęcie patronatu przez Burmistrza Żywca i Starostę Powiatowego i wprowadzenie klasyfikacji „mistrza powiatu żywieckiego”.
Najlepsi modelarze otrzymali dyplomy i medale, a najmłodsi również nagrody rzeczowe. Szczególną atrakcja tego konkursu są nagrody specjalne – „symboliczne śruby”.
Wystawę modeli liczni widzowie podziwiali w sobotę 24 04.br.  w godzinach od 12.00 do 15.00 oraz w niedzielę 25.04.br. od 10.00 do 14.00 w Klubie „śrubka” w Żywcu. Zakończenie konkursu i wręczenie nagród z udziałem burmistrza Żywca nastąpiło 25 kwietnia 2010 r. o godzinie 15.00. W tegorocznej imprezie zdominowali modelarze z Żywiecczyzny i województwa śląskiego. Przyczyną tego stanu był fakt konieczności przełożenia terminu imprezy spowodowany żałobą narodową na termin w którym odbywały się równocześnie trzy w Polsce i jeden w Bańskiej Bystrzycy (Slowacja) imprezy modelarskie.
Również i ten konkurs spełniał rolę spotkań doświadczonych hobbystów z najmłodszymi pasjonatami modelarstwa, potwierdzając racje organizatorów, co do generalnych założeń tej imprezy.
Aby poszerzyć obszar oddziaływań edukacyjnych, od kilku lat Klub „śrubka” podjął systematyczne działania edukacyjne w oparciu o grupę modelarską, wpierw dla uczniów szkół podstawowych, a obecnie i drugą, dla młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich.
Chętnych, organizatorzy zapraszają do dyskusji w sprawie proponowanego terminu przyszłorocznej imprezy jak i do kontaktów telefonicznych  tel. 33  475  07  93 lub  poprzez pocztę internetową: srubka13@op.pl.

Klub śrubka

powrót

  ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 19:49:06 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"