środa: 27.09.2023 imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć.

Ernest Hemingway




O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki









Imprezy    Katowice Dzieciom Katowice Dzieciom
KATOWICE - DZIECIOM 2011
X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek - scena w Klubie ''śrubka''

Fotorelacja zpróby generalnej 28.05.2011 r. w Klubie śrubka:



BAJKI

Nori Sawa(Japonia)


scenariusz, reżyseria, scenografia: Nori Sawa
muzyka: Toshihiro Nakanishi
czas trwania: ok. 40 min.
  
Jak jest w środku wilczego brzucha, po zjedzeniu Czerwonego Kapturka i Babci? Albo, co zdarzyło się po tym jak Wilk spotkał trzy małe świnki, jeśli jest to japoński Wilk znający HARHA-KIRI? A czy pamiętacie piękną i smutną historię Małej Syrenki?
   Nori inscenizuje klasyczne baśni w bardzo piękny, nastrojowy, ale równocześnie przewrotny sposób. Przedstawia też swoje oryginalne, nowoczesne opowieści, jak „Gwiazdy”, „Niebo”, „Ryba” i inne sceniczne drobiazgi.
   Wszystkie części spektaklu są zabawne i błyskotliwe, niczym osobliwe klejnoty migoczące w nocnym lesie.
   Japoński artysta wykorzystuje różne techniki i formy scenicznej ekspresji; lalki, maski, światło, cienie, muzykę, nawet własne ciało.
   Perfekcyjnie zwarte przedstawienie adresowane jest do wszystkich widzów, bez względu na wiek.

Noriyuki Sawa urodził się w 1961 roku w Otaru (Japonia, Hokkaido).
W 1991 roku wyjechał do Francji i rozpoczął swoją karierę zawodową w Europie. Rok później, przybywając jako stażysta japońskie ministerstwo kultury w Czechosłowacji. Posiada rozległą działalność edukacyjną, w tym wykłady i warsztaty w Akademii Sztuki, Wydział Aktorski i teatr lalek w Pradze, U. S. Stanford University School of Lalkarskiej w Londynie, itp. Jest członkiem Unii Lalkarskiej UNIMA International.  W roku 1999 otrzymał nagrodę za spektakle kulturalne LES, zdobył Medal of Franz Kafka.
W roku 2000 w ogrodach Zamku Praskiego z wielkim sukcesem zaprezentował dwa razy po pół godziny solo "Makbeta", został zakwalifikowany do udziału w Letnim Festiwalu Szekspirowskim organizowanym przez biuro byłego prezydenta Vaclava Havla.
W roku 2001 wdrożył wspólny projekt z Japan Foundation i Dragon Theatre, pokazy inspirowane przez "Romeo i Julię" Szekspira .
W 2002 r. dla Teatru Dzieci TY-TR-przygotował choreografię i reżyserię dla japońskich bajek. Teatr ten wygrał Festiwal Teatralny dla dzieci z Pragi.
W 2003 r. współpracował ze skrzypkiem Nakanim Toihirem prezentując spektakle w  Aoyma Round Theatre w Japonii. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Ostrawie "Spectaculo Interesse 2003" zdobył TALES pierwszą nagrodę w kategorii "spektakl dla dzieci".
W 2004 roku został zaproszony do Stanów Zjednoczonych na Uniwersytecie Stanforda, gdzie prowadził warsztaty. Otrzymał znakomite przyjęcie na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek w Nowym Jorku, organizowanym przez Teatr Eksperymentalny Club LaMaMa Foundation i Jim Hanson
W 2005 r. w Buxton Community School (Wielka Brytania) prowadził warsztaty i teatr kukiełkowy Buxton Opera w roli króla Leara. Dzięku udziale czterech opowieści "Z WINDY", przygotowanych przez  Sawę (scenariusz, choreografia, reżyseria) w Teatrze Lalek w Ostrawie, spektakl ten wygrał Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek w Katowicach, uzyskując najwyższą nagrodę za scenografię.
W 2006 roku zapisał w swej aktywności twórczej solowe występy we Włoszech, Hiszpanii, Finlandii, Anglii, Korei i Tajwanu.  Uczestniczył w realizacji serialu dla dzieci i młodzieży w japońskiej telewizji NHK.
W 2007 r. na międzynarodowej wystawie scenografii "Praga Qadrienále" prowadził warsztat produkcji i zarządzania lalką dla studentów z całego świata. Zorganizował program wymiany kulturalnej i edukacji trzydziestu młodych artystów  z Buxton Miejskiego Teatru z Wielkiej Brytanii dla dzieci w Sapporo.
W roku 2008 został zaproszony do Unii Lalek UNIMA Australii (Perth), gdzie prowadził kursy mistrzowskie dla lalkarzy. Organizował wystawy lalek w Muzeum Śląskim w Opawie  i Centrum Kultury i Informacji Japonii w Ambasadzie Japonii w Republice Czeskiej. Solowa prezentacja przyniosła wyróżnienie dla najlepszego aktora na Festiwalu Teatru Lalek w Katowicach.  Na University of Chicago w Stanach Zjednoczonych prowadził prezentacje i warsztaty.
Rok 2009 sprawił dodanie nowego widowiska opartego na historii życia i szpiegów Ninja Ninja i prezentacje artystyczne na trasach w Polsce i Rosji. Nagradzony za swoje działania i oryginalną muzykę na 16 Międzynarodowym festiwalu dla dzieci "Subotica 2009" za przedstawienie "LEGENDY LASU". Był realizatorem oryginalnego serialu z lalkami "NO UTA" dla japońskiej telewizji NHK.
W roku 2010 podjął bliską współpracę z polskimi teatrami lalek. Występował na Festiwalu Polskich Filmów ANIMO w Kwidzynie oraz Gliwicach. Stworzył nowy program we współpracy z Teatru Ateneum w Katowicach. Premiera spektaklu NINJA w Tokio to oryginalne projekty lalek. Połączenie lalek z głosami zwierząt w zoo stanowiło próbę połączenia teatru lalkowego i opery. Operę "Iolanta" obejrzało w Japonii
ponad 1500 widzów.
(http://norisawa.cz/)


Klub śrubka

powrót

  ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 21:13:57 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"